203k views
0 votes
A ball is dropped from the top of a building. After 2 seconds, its velocity is measured to be 19.6 m/s. Calculate the acceleration for the dropped ball.

1 Answer

0 votes

9.8m/s²

Step-by-step explanation:

the acceleration is the acceleration due to gravity which is 9.8 m/s² downwards.

for proof;

V=u+at

where v=final velocity

u= initial velocity

t=time

u=0, v=19.6m/s, t=2

19.6=0+a×2

19.6=2a

a=19.6/2

a=9.8m/s²

User Ryan Rentfro
by
6.9k points