232k views
2 votes
How long will it take a roller roaster car to go from rest to 23 m/s if the car accelerates at a rate of 12 m/s²?

Hint: items that fall in air a =

User Rueben
by
6.7k points

1 Answer

5 votes
Acceleration = (Final Speed - Initial Speed) / t

12 = (23- 0) / t
12t = 23
t = 1.916666667
t = 1.92s (3s.f.)
User Steve Brown
by
7.4k points