66.4k views
4 votes
Nico spends $27 at the grocery store. He buys a pizza for $10. He also buys granola for $5 and 3 packages of strawberries. How much is each package of strawberries?​

Nico spends $27 at the grocery store. He buys a pizza for $10. He also buys granola-example-1
User JDCartee
by
7.3k points

2 Answers

2 votes

Answer:

Each package of strawberries is $4.00 each.

Explanation:

Well, Nico spends a total of $27.00 at the grocery store. If he already spent $10.00 on pizza and $5.00 on granola. That adds up to $15.00 already spent. He has $12.00 left. Correct? If he buys 3 packages of strawberries, thats 12/3. 12 divided by 3 is 4. So Nico spent $4.00 on each package of strawberries.

User IAmTimCorey
by
8.5k points
5 votes

Answer:

$4 (a)

Explanation:

First remove the prices of the total we are given so the $10 and the $5 from the total price which is $27.

This leaves us with 12 dollars. That is how much Nico spend in the 3 packages of strawberries.

Now we want the price of each so divide $12 by 3 packages which gives us $4 per package.

User Cosmosa
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories