228k views
3 votes
The diameter of a circle is 14 meters. What is the circle's circumference?

Use 3.14 for л.
d=14 m
meters

2 Answers

3 votes

Answer:

Explanation:

To find the circumference of a circle, the formula is 2πr or πd.

So you have 14π or 43.96 meters

Answer:43.96 meters

User Lotan
by
7.0k points
4 votes

Answer: 43.96
m^(2)

Explanation:

Diameter = 14m

Circumference = D * pi = 14 * 3.14 = 43.96

User Juuga
by
7.1k points