Answer:
work output = 40 N*m
Work input = 60 N*m
Efficiency = 66.67%
Explanation:
I did this on a paper so Im sorry but it's to complicated to explain the work proof on the computer. I dont want to type all that equation stuff but thats the answer.
7.9m questions
10.5m answers