217k views
3 votes
Jacob needs 48 ounces of tomatoes for the spaghetti sauce. He is choosing between two brands of tomatoes. Find the unit rate for each brand. Round to the nearest cent (hundredth).

Brand A costs

per ounce.

Brand B costs

per ounce.

User Exelian
by
8.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Brand A Costs 37.38 per ounce and Brand B cost 31.19 per ounce hope this helped ^-^

User Thomas Hansen
by
7.8k points