62.9k views
0 votes
Apples are selling 3 for $2:50 and bananas are 0.72

User Kahsn
by
7.1k points

1 Answer

6 votes

Answer: Apples $0.18 (18 Cents) Bananas $0.14 (14 cents)

Explanation:

Math knowledge would give the cost for each item. We have:

4 apples + 6 bananas = $1.56

and

9 apples + 7 bananas = $2.60

To find a cost, we encode an apple as 'a', and a banana as 'b' in the following two main equations:

4a+6b=1.56

9a+7b=2.6

The following formula represents the situation by using elimination method to find, let's say, the banana value:

4a+6b=1.56 , 9a+7b=2.6

9×4a+9×6b=9×1.56, 4×9a+4×7b=4×2.6

36a+54b=14.04, 36a+28b=10.4

36a−36a+54b−28b=14.04−10.4

54b−28b=14.04−10.4

26b=14.04−10.4

26b=3.64

b=3.64÷26

b=0.14

That is a banana costs $0.14 (14¢).

Now we have found the value of a banana, we substitute this new value in one of the main equations above to reduce variables so that we can find the value of an apple as follows:

4a+6b=1.56

4a+(6×0.14)=1.56

4a+0.84=1.56

4a=1.56-0.84

4a=0.72

a=0.72÷4

a=0.18

Simply enough, an apple costs $0.18 (18¢), and a banana costs $0.14 (14¢).

User Kluu
by
7.7k points