96.5k views
2 votes
6. A cafeteria is trying to scale a small pancake recipe up in order to feed a group of tourists. The recipe feeds

6 people and the cafeteria is trying to feed 75. The recipe calls for 4 cups of flour and 14 cups of milk and
% cup of sugar (as well as some other minor ingredients such as baking powder).
(c) If there are 4 cups in a quart and 4 quarts in a
gallon, will we need more or less than a gallon
of milk for this recipe?
(b) If one 10 pound bag of flour contains 38 cups
of flour, how many pounds of flour will be
needed for this recipe? Round to the nearest
tenth of a pound.
(d) The cafeteria has a 1.5 kilogram bag of sugar.
If a cup of sugar weighs 0.5 pounds and there
are 2.2 pounds per kilogram, does the cafeteria
have enough sugar to make this recipe?

User LiorK
by
6.5k points

1 Answer

6 votes

Answer:

c) To feed 75 people, the cafeteria would need 14*75/6 = 21 cups of milk. Since 4 cups are in a quart and 4 quarts are in a gallon, the cafeteria would need 21/16 = 1.3125 gallons of milk, which is more than 1 gallon.

b) For the recipe to feed 75 people, the cafeteria needs 475/6 = 6 cups of flour. A 10 pound bag of flour contains 38 cups, so 6/38 = 0.158 of a 10 pound bag is needed. So the cafeteria needs 0.15810 = 1.58 pounds of flour, rounded to the nearest tenth of a pound.

d) The cafeteria has 1.52.2 = 3.3 pounds of sugar in the 1.5 kilogram bag. A cup of sugar weighs 0.5 pounds, so the cafeteria needs 140.5 = 7 pounds of sugar. The cafeteria has enough sugar as 3.3 pounds is more than 7 pounds.

User JSS
by
7.5k points