Answer:
12 m
Explanation:
Here's a picture to show the problem.
boat
--------------------------------------------
~~~~~~~~~~~\ /~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
\-----------Alexandra ---------/ surface of the water
|\
| \
| \
| \
d | \ 13 m
| \
| \
| \
| --- rt < \
hook -----|------------------------------ fish
5 m
There is a right angle at the hook. We have a right triangle with leg d, the distance we need to find, leg 5 m, and hypotenuse 13 m.
a² + b² = c²
5² + b² = 13²
25 + b² = 169
b² = 144
b = √144
b = 12
Answer: 12 m