112k views
3 votes
Joseph has a bag filled with 2 red, 6 green, 15 yellow, and 7 purple marbles. Determine P(not green) when choosing one marble from the bag.

A. 90%
B. 80%
C. 60%
D. 20%

2 Answers

3 votes

Answer: B. 80%

hope this helped :)

User Gene Belitski
by
7.5k points
5 votes

Answer: B. 80%

Explanation:

P(not green) means that Joseph will pick a marble that is either red, yellow, or purple.

First, we must find the total number of marbles by adding every marble of every color: 2 + 6 + 15 +7 = 30

Now, we need to find the total of marbles that are not green: 2 + 15 + 7 = 24

Now, to solve, we set up this fraction: not green/total marbles = 24/30 = 0.8

0.8 is equivalent to 80% when in percent form. Hope this helps!

User Rami Mohamed
by
6.8k points