5.6k views
4 votes
0.50 moles of gas take up 10.5 L

of space under constant pressure
and temperature conditions.
What volume is required to hold
2.0 moles of the gas?

User Leyla
by
7.1k points

1 Answer

1 vote
0.50 moles = 10.5 L
2.0 moles = x L

2.0 moles : 0.50 moles = 4
10.5 L • 4 = 42 L
User Csterling
by
6.6k points