62.5k views
5 votes
A large university accepts 70​% of the students who apply. Of the students the university​ accepts, 40​% actually enroll. If 30,000 students​ apply, how many actually​ enroll?

User W W
by
6.2k points

2 Answers

5 votes
8400 because you take 70% of 30000 which is 21000, then you take 40% of 21000, which is 8400
User Qing
by
7.4k points
11 votes

Answer:

  • 8400 students

Explanation:

  • Applicants = x
  • Accepted = 70% ⇒ 0.7x
  • Enrolled = 40% ⇒ 0.4(0.7x) = 0.28x

We got x = 30000

Then number of actually enrolled is:

  • 30000*0.28 = 8400 students
User Nyegaard
by
6.8k points