6.4k views
5 votes
The temperature is 8 degrees Fahrenheit. It is expected to fall 5 degrees each hour for the next several hours. Write and solve and equation to find how many hours will it take for the temperature to reach negative 7 degrees fahrenheit?

User Shovavnik
by
7.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

8-5x=-7 , answer is 3hours

Explanation:

Start with the current temperature 8 degrees

Then use x to represent the hours of the temperature dropping x

Then set it equal to the temperature you want to reach -7

So 8-5x=-7

To solve get the x alone so subtract 8 form both sides

-5x=-15

And then solve

X=3

User Jignesh Rajput
by
7.1k points