205k views
3 votes
Find the value of T₁ and T2 in the figure below. A t 27° T₁ B BRAJE 38° T₂ C 12g N Hint: Apply triangle of forces rule or sine and cosine rules



Find the value of T₁ and T2 in the figure below. A t 27° T₁ B BRAJE 38° T₂ C 12g N-example-1
User MIRMIX
by
6.6k points

2 Answers

2 votes

Answer:

T₁ = 102.25 N (2 d.p.)

T₂ = 115.61 N (2 d.p.)

Step-by-step explanation:

The diagram shows a body of mass 12 kg (weight = 12g N) held in equilibrium by two light, inextensible strings. One string makes an angle of 27° with the positive horizontal and the other string makes an angle of 38° with the negative horizontal.

The body is in equilibrium, so both the horizontal and vertical components of the forces must sum to zero.

Resolving horizontally, taking (→) as positive:


\implies -T_1 \cos (27^(\circ))+T_2 \cos (38^(\circ))=0


\implies T_1 \cos (27^(\circ))=T_2 \cos (38^(\circ))


\implies T_1=(T_2 \cos (38^(\circ)))/( \cos (27^(\circ)))

Resolving vertically, taking (↑) as positive:


\implies T_1 \sin(27^(\circ))+T_2 \sin(38^(\circ))-12\text{g}=0


\implies T_1 \sin(27^(\circ))+T_2 \sin(38^(\circ))=12\text{g}

Substitute the found expression for T₁ into the second equation and take g = 9.8 ms⁻²:


\implies \left((T_2 \cos (38^(\circ)))/( \cos (27^(\circ)))\right) \sin(27^(\circ))+T_2 \sin(38^(\circ))=12\text{g}


\implies T_2 \cos (38^(\circ))\tan(27^(\circ))+T_2 \sin(38^(\circ))=12\text{g}


\implies T_2 \left(\cos (38^(\circ))\tan(27^(\circ))+ \sin(38^(\circ))\right)=12\text{g}


\implies T_2 =\frac{12\text{g}}{\cos (38^(\circ))\tan(27^(\circ))+ \sin(38^(\circ))}


\implies T_2=115.614550...\:\text{N}

Substitute the found value of T₂ into the equation for T₁ and take g = 9.8 ms⁻²:


\implies T_1=\frac{\left(\frac{12\text{g}}{\cos (38^(\circ))\tan(27^(\circ))+ \sin(38^(\circ))}\right) \cos (38^(\circ))}{ \cos (27^(\circ))}


\implies T_1=102.250103...\text{N}

Therefore, the value of T₁ and T₂ in the given diagram is:

  • T₁ = 102.25 N (2 d.p.)
  • T₂ = 115.61 N (2 d.p.)
Find the value of T₁ and T2 in the figure below. A t 27° T₁ B BRAJE 38° T₂ C 12g N-example-1
User Chapman Atwell
by
7.2k points
2 votes

Answer:

The tension in
T_1 is 0.1024 Newtons.

The tension in
T_2 is 0.1157 Newtons.

Step-by-step explanation:

Lets create a free body diagram showing all of the forces; we need to show the vertical and horizontal components of the tension.

I will attach a picture of my free body diagram. Notice I created 2 new triangles with the adjacent angles of angle A and C from the original picture.

Lets make a list of all the variables we have now. Also lets write down the information we are given.


A=27\\C=38\\m=12\\g=9.81\\W\\T_(1) \\T_(1x) \\T_(1y)\\T_(2) \\T_(2x) \\T_(2y) \\

In this situation the sum of of the vertical tension components must support the weight. To find the vertical components we can use the SIN function.


sin(x)=(O)/(H) \\O=Hsin(x)

Therefore we can write that the sum of the forces in the y direction is


\sum F_y=T_1sin(A)+T_2sin(C)=W

This system is in equilibrium; the object should not move along the x-axis. Therefore, the horizontal components of
T_1 and
T_2 must then equal each other. To find the horizontal components we can use the COS function.


cos(x)=(A)/(H) \\A=Hcos(x)

Therefore we can write that the sum of the forces in the x direction is


\sum F_x=T_1cos(A)=T_2cos(C)

Now we have to equations to help us solve the problem.


T_1cos(A)=T_2cos(C)


T_1sin(A)+T_2sin(C)=W

We do not know the numerical values of
T_1 and
T_2 so we will have to manipulate algebraically to solve them.

In the first equation lets solve for
T_1.


T_1cos(A)=T_2cos(C)

Divide both sides by
cos(A).


T_1=(T_2cos(C))/(cos(A))

Separate the right side into two fractions.


T_1=(T_2)/(1) *(cos(C))/(cos(A))

Use the reciprocal trig identity for cosine.


sec(x)=(1)/(cos(x))


T_1=(T_2)/(1) *cos(C)}*sec(A)


T_1=T_2*cos(C)}*sec(A)

Now insert our answer for
T_1 into the second equation.


T_2*cos(C)}*sec(A)*sin(A)+T_2*sin(C)=W

Solve for
T_2. Lets replace each trig function with its own variable to make this easier.


T_2*cos(C)}*sec(A)*sin(A)+T_2*sin(C)=W


cos(C)=x\\sec(A)=y\\sin(A)=z\\sin(C)=u


T_2*x*y*z+T_2*u=W\\T_2xyz+T_2u=W

Now lets solve for
T_2.

Factor
T_2 out of each term.


T_2(xyz)+T_2(u)=W

Factor
T_2 out of each term.


T_2(xyz+u)=W

Divide each side by
xyz+u.


T_2=(W)/(xyz+u)

Lets substitute the trig functions back in for the variables


T_2=(W)/(cos(C)*sec(A)*sin(A)+sin(C))


W is the weight.

The formula for weight is
W=mg. Where
m is the mass in kilograms.

12 grams is 0.012 kilograms.


W=0.012*9.81


W=0.11772

Numerical Evaluation

Lets evaluate
T_2.


T_2=(0.11772)/(cos(38)*sec(27)*sin(27)+sin(38))


T_2=0.11573

Lets evaluate
T_1.


T_1cos(A)=T_2cos(C)


T_1*cos(27)=0.11573*cos(38)\\T_1=0.10235443

A rating/review would be much appreciated.

Find the value of T₁ and T2 in the figure below. A t 27° T₁ B BRAJE 38° T₂ C 12g N-example-1
User Giancarlo Corzo
by
6.9k points