Answer:
In this case, the mean is $1400, and the standard deviation is $200.
So, one standard deviation of the mean is 1400+200= $1600 and 1400-200 = $1200.
Therefore, according to the empirical rule, approximately 68% of the farms will have land and building values per acre between $1200 and $1600.
To estimate the number of farms that fall within this range, we can multiply the total number of farms (74) by 0.68.
(74)*(0.68) = 50.32 or about 50 farms
So, according to the empirical rule, approximately 50 farms will have land and building values per acre between $1000 and $1800.