32.1k views
3 votes
A 2-pound bag of carrots costs $6.40. What is the price per ounce?

User Saadel
by
8.0k points

2 Answers

2 votes
It will be 20 cents per ounce
User Joaquinlpereyra
by
7.6k points
3 votes
Search up how many ounces are worth then you’ll see yourself stop being lazy and at least try
User Dmitry Zagorulkin
by
7.0k points