87.3k views
1 vote
A 9-kilogram bag of rice costs $12.96. What is the unit price?

User Ido Cohen
by
8.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$1.44

Explanation:

9kg costs $12.96

1kg costs ($12.96*1kg)÷9kg

=$1.44

User Tplusk
by
7.5k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.