Answer:
the distance moved is 3 m
Step-by-step explanation:
as power = work done/time
and work done is force into parallel distance therefore;
P = F x d/ t
now:
P = 5 W
F = 5 N
t = 3 s
d = X m
hence;
5 = (5 x X)/3
15 = 5X
3 m = X
the distance moved is 3 m