228k views
3 votes
How much work is done using a 60 W lightbulb for one hour

User JvRossum
by
7.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

solution:

given;

power = 60 w

time = 1 hr = 3600 seconds

now,

power = work done/time

or, 60 = work done/3600

or, work done = 3600 x 60

therefore, work done = 216000 J (joules)

User Faraaz Kurawle
by
6.7k points