Answer: The acceleration of the car starting from rest is 4 m/s^2✅
Step-by-step explanation:
It is an exercise of uniformly varied rectilinear movement.
What will be the acceleration, if a vehicle started from rest and its velocity reached 20 m/s after 5 second?
Data:
a = acceleration = ?
Vo = initial speed = 0
Vf = Final speed = 20 m/s
t = time = 5 s
The formula to calculate the acceleration is a = (Vf - Vo)/t, but it tells us that the car starts from rest, that is, it has no initial velocity, we clear the formula and we are left:
a = Vf/t
a = (20 m/s)/5 s
a = 4 m/s²
The acceleration of the car starting from rest is 4 m/s^2✅.