226k views
4 votes
2.0 moles of gas occupies 44.8 L

at STP. What volume is required
to hold 6.0 moles of gas?

2.0 moles of gas occupies 44.8 L at STP. What volume is required to hold 6.0 moles-example-1
User Ryudice
by
7.3k points

2 Answers

3 votes

Answer: 134.4 L

Step-by-step explanation:

6 moles of a gas at S.T.P would occupy: 6 x 22.414 = 134.4 L

User Twelfth
by
6.7k points
5 votes

Answer:

134.4 L

Step-by-step explanation:

At standard temperature and pressure (S.T.P) one mole of any given gas occupies 22.414 dm^3 or 22.414 L (as 1 dm^3 = 1 L ).

So 2 moles at S.T.P would occupy: 2 x 22.414 L = 44.8 L

Similarly,

6 moles of a gas at S.T.P would occupy: 6 x 22.414 = 134.4 L

User Maximilian Hils
by
7.4k points