33.1k views
3 votes
Mason spent $50 on school supplies. after buying 12 erasers for $17.88, he had $32.12 left over. How much did each eraser cost? Please help I need my grades up!

2 Answers

2 votes

Answer:

each eraser cost $1.49

Explanation:

take how much it cost 17.88

divide by how much you have 12

get how much one unit or 1 of what you have

17.88/12=1.49

User Willowherb
by
8.0k points
5 votes

Answer:

$1.49

Explanation:

17.88/12 = 1.49

User Ubermonkey
by
7.8k points