192k views
2 votes
PLEASE HELP ASAP! 100 Pts!

A force of 50 N acts on an object weighing 25 N for 5 seconds. Find the change in velocity of the object.

2 Answers

2 votes

Answer:

100m/s

Step-by-step explanation:

force(f) = 50N

weight = 25N

weight = mass × gravity

25 = m × 10

25 = 10m

m = 25/10

m = 2.5kg

time(t) = 5sec

impulse formula

ft = m(∆v)

by substituting

50 × 5 = 2.5∆v

250 = 2.5∆v

∆v = 250/2.5

∆v = 100m/s

i hope this helped

User Jszpila
by
7.3k points
5 votes

Force = 50N

Weight = Mass × Gravity = 25

Mass = 25 ÷ 10 = 2.5Kg

Time = 5 Seconds

we know

Force = mass × acceleration

50 = 2.5 × Velocity ÷ Time

50÷2.5 = Velocity ÷ 5

Velocity = 250 ÷ 2.5

Velocity = 100m/s.

User Grief
by
7.0k points