168k views
0 votes
A girl run at 5m/ for 2 econd, then walk at 4m/ for 3econd, an ride bicycle at 10m/ for 5econd what i average peed of the girl for the entire trip?

User HourGlass
by
6.8k points

2 Answers

3 votes

To find the average speed of the girl for the entire trip, we need to calculate the total distance covered and the total time taken.

Distance covered during running = speed x time = 5 m/s x 2 s = 10 m

Distance covered during walking = speed x time = 4 m/s x 3 s = 12 m

Distance covered during biking = speed x time = 10 m/s x 5 s = 50 m

Total distance covered = 10 m + 12 m + 50 m = 72 m

Total time taken = 2 s + 3 s + 5 s = 10 s

Average speed = Total distance covered / Total time taken

= 72 m / 10 s

= 7.2 m/s

User Shalana
by
7.1k points
5 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjkkkkkkkkkkkkkkkkiiiiiiiiiikooooooooooooop

User Mcane
by
7.1k points