16.3k views
2 votes
A 1.5-kg ball is thrown at 10 m/s. What is the ball's momentum?

User Ffxsam
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Explanation: Momentum: It is defined as the motion of a moving body. Or it is defined as the product of the mass or velocity of an object.

The formula of momentum is: p=mt

where,

p = momentum =?

m = mass = 1.5 kg

v = velocity = 10 m/s

Now put all the given values in the above formula, and we get:

p = 1.5 kg * 10 m/s

p = 15kg.m/s

Therefore, the momentum of the ball is 15 kg.m/s

User Rapsli
by
7.5k points