60.0k views
5 votes
A pet aardvark that regularly sells for $125.70 is on sale for 30% off. Find the sale price of the aardvark someone please tell me i only got 10 mins for this

User Ibrahim
by
7.1k points

2 Answers

3 votes

Answer: $87.99

Explanation:

Use Is/Of=%/100

Step 1: Plug in Points

Aardvark=$125.70 is on sale for 30% off

is/125.70=30/100 ---> 125.70(30)/100=$37.71

Step 2: Subtract Discount to Original Price

125.70-37.71=$87.99

User Arayn
by
7.7k points
6 votes

Answer: $87.99

Step-by-step explanation: ($125.70) x (1 - 0.30)
= $87.99

User David Wolever
by
6.6k points