54.9k views
2 votes
Calculate the density of a cube with a mass of 135 grams and a length width and height of 3 cm

User Bosen
by
7.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

ρ= 5 g/cm³

Explanation:

density= mass/volume

ρ= m/v

As all side of the cube is equal so the formula for volume is a³ 3³

which gives us volume 27.

ρ= 135g/27cm³

ρ= 5 g/cm³

User Agriboz
by
6.7k points