142k views
4 votes
Jean joined a gym. It costs $60 per month and $2 per hour of boxing classes. Write an expression to represent the total cost of his gym, including the boxing classes for a month. Then determine how much it would cost him, if he spent 19.5 hours in gym class that month.​

1 Answer

6 votes

Answer:

y= 60+ 2x and if he spent 19.5 hours then he would pay $99 for that month

Explanation:

$60 PER MONTH + $2 per hour of boxing classes

X represents the total hours he had the boxing classes

equation: y= 60+ 2x

if he spent 19.5 hours in boxing class

plug in 19.5 hours to X

99 = 60+ 2(19.5) = 60 + 39

User Ross Brannigan
by
7.8k points