85.5k views
1 vote
A store sells the following brands of pasta sauce. Brand A: 32 oz. for $2.90 Brand B: 20 oz. for $2.09 Brand C: 48 oz. for $4.00 Brand D: 10 oz. for $1.25 Which brand is the best buy?

User Ksimka
by
5.4k points

2 Answers

5 votes

Brand A: 32 oz. for $2.90

Brand B: 20 oz. for $2.09

Brand C: 48 oz. for $4.00

Brand D: 10 oz. for $1.25

-----

To solve you will have to divide cost/oz.

-----

Brand A: 1 oz. for $0.09

Brand B: 1 oz. for $0.10

Brand C: 1 oz. for $0.08

Brand D: 1 oz. for $0.13

-----

So, Brand C is the best buy because it is the cheapest.

BOLDED THINGS ARE IMPORTANT LOL

User Remon Amin
by
5.1k points
2 votes
I think brand A (32oz for 2.90$)
User NoelC
by
5.7k points