103k views
1 vote
The driver of a car traveling at 27.5 m/s applies the brakes and undergoes a constant

deceleration of 1.09 m/s^2.
How many revolutions does each tire make
before the car comes to a stop, assuming that
the car does not skid and that the tires have
radii of 0.15 m?
Answer in units of rev.

User Binny
by
6.4k points

1 Answer

2 votes
To calculate the number of revolutions each tire makes before the car comes to a stop, we can use the equation of motion:
v^2 = u^2 + 2as
where v is the final velocity (0 m/s in this case, as the car comes to a stop), u is the initial velocity (27.5 m/s), a is the acceleration (1.09 m/s^2), and s is the distance covered.

In this case, we know the initial velocity, the deceleration and we want to know the distance covered by the car before it stops.
We can rearrange the equation to:
s = (v^2 - u^2) / 2a

Plugging in the given values, we have:
s = (0^2 - 27.5^2) / 2*(1.09)
s = ( -747.56 m^2 ) / 2.18
s = -343.24 m

The distance covered by each wheel is the distance covered by the car (343.24m) divided by the number of wheels.
Since the radius of each wheel is 0.15 m, we can use circumference = 2 * pi * r, to find how many revolutions are made by each wheel.

The circumference of each wheel is 0.3 * pi
The number of revolutions the wheel makes is equal to the distance traveled divided by the circumference of the wheel,
so the number of revolutions = s /(0.3 * pi)

revolutions = 343.24 / (0.3 * pi) = 343.24 / 0.94 = 364.87 rev.
So, each tire makes 364.87 revolutions before the car comes to a stop.
User Eddyb
by
6.9k points