menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 4 pint carton of pineapple juice costs 9.04. What is the price per quart
asked
Nov 18, 2024
164k
views
2
votes
A 4 pint carton of pineapple juice costs 9.04. What is the price per quart
Mathematics
high-school
Max Coplan
asked
by
Max Coplan
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
The price per quart for the point would be about $2.26
Jamomani
answered
Nov 24, 2024
by
Jamomani
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 15, 2018
64.6k
views
A 4-pint carton of pineapple juice costs $9.92. What is the price per quart?
Cramopy
asked
Jan 15, 2018
by
Cramopy
7.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
64.6k
views
asked
May 24, 2021
214k
views
A 2-quart carton of pineapple juice costs 9.68. What is the price per pint ?
Sabir Khan
asked
May 24, 2021
by
Sabir Khan
8.5k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
214k
views
asked
Oct 22, 2020
211k
views
Which is a better buy? 2-cup carton of pineapple juice for $1.04 Or 2-quart carton of pineapple juice for $6.24
Vishal Kumar Sahu
asked
Oct 22, 2020
by
Vishal Kumar Sahu
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
211k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org