menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Determine the empirical formula of an oxide of silicon from the following: mass of crucible= 18.20g, mass of crucible +silicon =18.48g and mass of crucibe+ oxide of silicon =18.80g
asked
May 7, 2022
4.6k
views
20
votes
Determine the empirical formula of an oxide of silicon from the following: mass of crucible= 18.20g, mass of crucible +silicon =18.48g and mass of crucibe+ oxide of silicon =18.80g
Chemistry
high-school
Jwalk
asked
by
Jwalk
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
9
votes
The required empirical formula of the silicon oxide is SiO2.
Alex Poole
answered
May 11, 2022
by
Alex Poole
6.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Other Questions
Compare and contrast an electric generator and a battery??
How do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Can someone complete the chemical reactions, or write which one do not occur, and provide tehir types? *c2h4+h2o *c3h8 + hcl *c2h2+br2 *c4h10+br2 *c3h6+br2
As an object’s temperature increases, the ____________________ at which it radiates energy increases.
Why is gold preferred as a superior metal over silver and bronze?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org