171k views
2 votes
A ball is being pushed with a force of 50 N. If the ball has a mass of 0.5 kg, what will the acceleration be?

1 Answer

6 votes

Important Formulas:

F=ma

force(measured in newtons) = mass(measured in kg) * acceleration(measured in m/s^2)

__________________________________________________________

Given:

F=50N


m=0.5kg


a=?

__________________________________________________________

In order to find acceleration, we will need to rearrange the force formula to make acceleration the subject.


F=ma


(F)/(m) =(ma)/(m)


a=(F)/(m)

__________________________________________________________

Finding acceleration:


a=(F)/(m)


a=(50)/(0.5)

__________________________________________________________


\fbox{a = 100 m/s squared}

User Mattweyant
by
7.2k points