Answer:
one mole of each gas has the same number of molecules (Avogadro's No)
i mole He = 4 grams
1 mole Argon = 38 grams
1 mole Argon / 1 mole He = 9.5
one would need 950 ml of Ar gas
7.8m questions
10.5m answers