172k views
4 votes
Paula downloaded 16 songs at a total cost of $32.00. What is the unit rate, in dollars, for the songs?

User Elby
by
7.7k points

1 Answer

3 votes

Answer: Paula spent $2 for each song.

Step-by-step explanation: For this question, we have to find the unit rate that Paula paid per song. As we're already given the amount of songs downloaded and the total cost, all that we really have to do is divide!

Because we want to know the amount of money spent on one song, we divide the amount of money spent by the amount of songs purchased. This gives us 32/16 = 2.

Paula spent $2 (don't forget the units!) for each song. This is out unit rate. Hope this helps!

User Merv Merzoug
by
7.2k points