75.2k views
5 votes
5. A car starting from rest accelerates at a rate of 7.0 m/s². What is its final speed at

the end of 4.0 seconds?

User Oleshko
by
6.9k points

2 Answers

2 votes
v=v0+at
v=0+(7)(4)
v=28 m/s
User Tyree Jackson
by
6.5k points
3 votes

Answer:

The car's final speed will be 28 m/s

Step-by-step explanation:

We can use the kinematics equation


v_f=v_0+at

Note


v_f is the final velocity


v_0 is the initial velocity


a is the acceleration


t is the time

We are given


v_0=0\\a=7\\t=4

Lets evaluate
v_f.

Substituting our values into the equation gives us


v_f=0+7*4

Lets simplify


v_f=7*4


v_f=28

User Ilivewithian
by
6.9k points