204k views
3 votes
A cylinder containing carbon dioxide of volume 20L at 2.0 atm was connected to another cylinder of certain volume at constant temperature. The final pressure of the gas in the cylinders was found to be 380 mm Hg. Calculate the volume of the second cylinder.

1 Answer

4 votes

Answer:

Vfinal = 22.7 L

Step-by-step explanation:

PV = nRT

(2.0 atm)(20 L) = n(0.0821 L-atm/K-mol)(273 K)

n = 0.195 moles of CO2

P (final)V (final) = nRT

(380 mmHg)(Vfinal) = (0.195 moles)(0.0821 L-atm/K-mol)(273 K)

Vfinal = 22.7 L

User Jcwmoore
by
7.1k points