180k views
2 votes
Patrick and Emily are walking to the grocery store to buy some treats. They walk 3.0

km in 900.0 s. What was their average speed in m/s?

1 Answer

3 votes

Answer:

3.33 m/s

Step-by-step explanation:

(3.0 km)(1000 m/km) = 3000 m

Avg. Speed = distance/time = 3000 m/900 s = 3.33 m/s

User Gaurav Raj
by
7.5k points