Answer:
55 miles per hour
Explanation:
The equation is:
R = d / s
We know
d = 495 miles
s = 9 hours
Let's solve
R = 495 / 9
R = 55 miles per hour
So, their driving rate is 55 miles per hour
7.8m questions
10.4m answers