160k views
5 votes
Person A buys 10 granola bars and 6 cups of yogurt for $18. Person B buys 5 granola bars and 4 cups of yogurt for $9.50. Find the cost of each item.

1 Answer

3 votes

Answer:

  • granola bar: $1.50
  • yogurt: $0.50

Explanation:

You want the cost of each item when person A buys 10 granola bars and 6 cups of yogurt for $18, and person B buys 5 granola bars and 4 cups of yogurt for $9.50.

Equations

The equations describing the relations can be written ...

10g +6y = 18 . . . . . . . person A's purchase

5g +4y = 9.50 . . . . . . person B's purchase

Solution

Subtracting half of the first equation from the second, we find ...

(5g +4y) -1/2(10g +6y) = (9.50) -1/2(18)

y = 0.50 . . . . . . . . . . simplify

Substituting this into the first equation gives ...

10g +6(0.50) = 18

10g = 15 . . . . . . . . . . subtract 3

g = 1.50 . . . . . . . . . divide by 10

Each granola bar costs $1.50; each cup of yogurt costs $0.50.

__

Additional comment

The attachment shows the solution found using a calculator to find the reduced row-echelon form of the augmented coefficient matrix. The variable values are in the right column of the reduced matrix. This tells us granola bars are $1.50, and yogurt cups are $0.50, as we found above.

Person A buys 10 granola bars and 6 cups of yogurt for $18. Person B buys 5 granola-example-1
User Zvisofer
by
7.6k points