20.5k views
0 votes
You may think of a sheet of aluminum foil as a 2D object, but it is really a 3D object because it has a non-zero thickness. Consider a sheet of aluminum foil that is 17.4 inches by 14.8 inches and has a mass of 10.8 grams. Of the density of aluminum is 2.7 g/cm3, what is the thickness of the foil in mm

User Dan Starns
by
6.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Below

Step-by-step explanation:

17.4 inches = 441.96 mm 14.8 inches = 375.92 mm

volume = 441.96 X 375.92 X T

= 166141.6 T mm^3 <===where T = thickness in mm

Volume X density = mass

166141.6 T mm^3 * 2.7 gm/cm^3 * cm^3 / 1000mm^3 = 10.8 gm

solve for T = .024 mm

User Marcio Oliveira
by
7.1k points