152k views
0 votes
becky is doing research in which she needs 28 g of a substance that is 30% protein how many grams of each two ingredients one that is 50% protein in the other 25% protein should she mix together

User Nikso
by
7.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:

25.6 grams of the second ingredient (25% protein) to make 28 grams of the mixture that is 30% protein.

Explanation:

To make 28 grams of a substance that is 30% protein, Becky will need to mix together different ingredients to get the desired amount of protein.

Let's call the amount of the first ingredient (50% protein) "x" and the amount of the second ingredient (25% protein) "y".

We know that:

The total amount of the mixture is 28 grams

The mixture is 30% protein

The first ingredient is 50% protein

The second ingredient is 25% protein

We can set up the following equations to represent the problem:

x + y = 28 (the total amount of the mixture is 28 grams)

(0.50)x + (0.25)y = 0.30(28) (the mixture is 30% protein)

Now we can use the first equation to solve for one variable in terms of the other. If we solve for y, we get:

y = 28 - x

We can substitute this into the second equation:

(0.50)x + (0.25)(28-x) = 0.30(28)

Which gives us:

0.50x + 7 - 0.25x = 8.4

And further simplifying

0.25x = 0.6

x = 2.4

Now we know that the first ingredient, which is 50% protein, makes up 2.4 grams of the mixture. We can use this information to find the amount of the second ingredient:

y = 28 - x = 28 - 2.4 = 25.6 grams

So, Becky needs to use 2.4 grams of the first ingredient (50% protein) and 25.6 grams of the second ingredient (25% protein) to make 28 grams of the mixture that is 30% protein.

User Dang
by
6.9k points