211k views
5 votes
21 An antiaircraft shell is fired vertically upward with a muzzle velocity of 1000 ms-¹. Calculate the maximum height it can attain, the time taken to reach this height, the instantaneous velocities at the ends of 20 sec and 50 sec. d. When will its height be 37.5 km? Interprete your result. Neglect air resistance. a. b. C.



User John Lyon
by
7.4k points

1 Answer

1 vote
Maximum height u²/2g = 1000²/20 = 50000m

Time

S= 1/2 (u+v)t = 10000= (1000+0)t

t= 100s

V is zero because the particle is projected upwards at maximum height final velocity, v, equals zero
User Jamier
by
6.5k points