83.4k views
5 votes
An object has a density of 3.25 kg/m?. If it has a total volume of 12.65m?. What is the object's mass?

1 Answer

5 votes

Answer:

The object's mass is 41.1125 kilograms.

Step-by-step explanation:

We can use the general density equation to determine the mass.

Density Equation


p=(m)/(V)


p is the density


m is the mass


V is the volume

Lets solve for
V.

Multiply both sides of the equation by
V.


p*V=(m)/(V)*V

Cancel out the common factor of
V on the right side.


pV=m\\m=pV

Now we have an equation for mass.

We are given


p=3.25


V=12.65

Substituting our values into our equation gives us


m=3.25*12.65\\m=41.1125

Notice the unit of the given density


kg/m

Our answer will be in kilograms

User Huseyin
by
7.0k points