Answer:
6.9 m/s
Step-by-step explanation:
This is a conservation of momentum problem, so the total momentum before the collision must equal the total momentum after the collision.
P = mv
m1v1 + m2v2 (before) = m1v1 + m2v2 (after)
(3250kg)(25.0 m/s) + (2820 kg)(0m/s) = (3250 kg)(19.0 m/s) + (2820 kg)(v2)
Now you can solve for the v of the car after the collision:
81250 kg·m/s + 0 = 61750 kg·m/s + (2820 kg)v2
19500 kg·m/s = (2820 kg)v2
v2 = 19500 kg·m/s / 2820 kg = 6.9 m/s