Answer:
not directly proportional
Explanation:
if the cost is directly proportional to number of rolls , then the unit cost for both will be equal.
first
one roll costs $1.99 ÷ 6 = $0.33 ( to 2 decimal places )
second
one roll costs $2.69 ÷ 9 = $0.30 ( to 2 decimal places )
since the unit costs are different there is not a directly proportional relationship.