Answer:
A. The car spends 2.05 hours going 55 miles per hour
B. The car spends 1 hour going 35 miles per hour
C. The trip takes 3.6 hour
Explanation:
The equation is
55x+35y=200
Let's solve A
We know the car spends 2.5 hours going 35 miles per hour on the trip, so we put 2.5 in for y and solve for x
55x+35(2.5) = 200
55x + 87.5 = 200
55x = 112.8
x = 2.05 hours going 55 miles per hour
So, the car spends 2.05 hours going 55 miles per hour
Let's solve B
55(3)+35y=200
165 + 35y = 200
35y = 35
y = 1 hour
So, the car spends 1 hour going 35 miles per hour
Let's solve C
We know the car spends no time going 35 miles per hour, so we put 0 in for y and solve for x
55x+35(0)=200
55x = 200
x = 3.6 hours
So, the trip takes 3.6 hour