87.4k views
2 votes
How many cubic centimetres of iron are there in an open box whose external dimensions are 36 cm, 25 cm and 16 cm, the iron being 2 cm thick throughout? If 1 cubic cm of iron weighs 15 g. find the weight of the open box in kg​

1 Answer

2 votes
The volume of the open box is 36 cm x 25 cm x 16 cm = 14,400 cm3. Since the iron is 2 cm thick throughout, the volume of iron in the box is 14,400 cm3 x 2 cm = 28,800 cm3.

The weight of the open box in kg is 28,800 cm3 x 15 g/cm3 = 432,000 g = 432 kg.

Hope this helps!
User Nefeli
by
6.7k points