73.7k views
0 votes
Hydrates (1 question)

Hydrates (1 question)-example-1
User GarySabo
by
6.3k points

1 Answer

2 votes

6) When 10.000 g of a hydrated compound are analyzed in the laboratory, the following analysis is obtained: 1.425 g of water, 5.462 g of lead, 1.266 g of carbon, 1.687 g of oxygen, and 0.160 of hydrogen. What are the name and formula of the compound?

The name and formula of the compound can be determined by analyzing the data given in the question. Based on the information provided, the compound contains lead, carbon, oxygen, and hydrogen. The molecular formula for the compound can be determined by adding up the number of atoms of each element present.

From the data given, the compound contains 1.266 g of carbon, which is equivalent to 1.266/12.01 = 0.105 mol of carbon atoms. It also contains 5.462 g of lead, which is equivalent to 5.462/207.2 = 0.026 mol of lead atoms. The compound also contains 1.687 g of oxygen, which is equivalent to 1.687/16.00 = 0.105 mol of oxygen atoms, and 0.160 g of hydrogen, which is equivalent to 0.160/1.01 = 0.158 mol of hydrogen atoms.

The molecular formula for the compound is therefore Pb(C2H2O2). However, it is also mentioned that the compound is hydrated, which means that it contains water. The 1.425 g of water present in the compound is equivalent to 1.425/18.02 = 0.079 mol of water molecules. The compound 1 likely Pb(C2H2O2)·xH2O, where x represents the number of water molecules present in the compound.

User AgostinoX
by
6.8k points