38.7k views
0 votes
Two bulbs flush at regular intervals at 30 and 36 seconds respectively they flush together at 10:45 AM what time will they flush together for the second time

1 Answer

5 votes

Answer: 10:48 AM

Explanation:

Two bulbs flash at regular intervals of 30 and 36 seconds respectively. LCM of 36 and 30 = 180. 180/60 = 3 minutes. They will flash together every 3 minutes. If they flash together at 10:45, the second time they will flash together will be 10:45 + 3 minutes = 10:48.

Hope this helps!!! :)

User Pallav
by
7.3k points